Jdi na obsah Jdi na menu
 


recepty na sirupy šťávičky a medíky

 

druhy-ceskeho-medu-vyberte-si-ten-spravny_0b70fd3a-42ef-492c-a82e-b9399c30f895.jpg

 

Med ze sedmikrásek

500 květů sedmikrásek,
3/4 l vody,
750 g cukru,
1 ks citronu
 
Sedmikrásky spaříme, přidáme plátky citronu bez jader a necháme 24 hod stát. Druhý den prolisujeme přes plátno, přidáme cukr a za častého míchání svaříme do hustoty. Teplý plníme do skleniček.
 
 

Med z pampelišek

200 květů pampelišek,
1l vody, 1 pomeranč,
1/2 lžičky kyseliny citronové
 
Květy pampeliček propereme ve vodě, dáme do hrnce a přidíme vodu.nakrájený pomeranč. kyselinu citronovou. Tuto směc necháme jeden den namáčet. Druhý den přecedíme přidáme cukr a vaříme do zhoustnutí.
 
 

Med z černého bezu

Na 25 květů černého bezu potřebujeme 1 velký citron,
1 litr vody,
1 kg cukru.
 
Květy bezu omyjeme a zbavíme velkých stopek. Nakrájíme citron na kousky a společně s bezovými květy vaříme asi 20 minut v listu vody. Následně směs odstavíme a necháme 24 hodin luhovat. Druhý den vzniklou šťávu přecedíme přes plátno, do šťávy přidáme cukr a vaříme, dokud se hmota nezačne táhnout. Podle chuti můžeme med ještě dochutit citronem.
 
 

Bezinková limonáda

4 l převařené vody, 500 g cukru ,
4 velké květy,
1 citron nakrájený na tenké plátky
 
Vše dát do 5-ti litrové sklenice, převázat gázou, každý den promíchat a nechat týden na sluníčku, pokud není teplo a sluníčko nebude to ono. Potom slít do lahví a pár dní nechat uležet v chladu. Vychlazené s ledem v letním parnu je to jedinečné pití.
 
 
Míchaná bezinková limonáda
100 g květů černého bezu,
100 g květu lípy,
50 g máty peprné,
20 g chmele, 4 litry vody nebo sifonu,
1,5 kg cukru a 2 citróny
 
Ve vodě rozpustíme cukr, přidáme na kolečka nakrájené citrony a všechny rostlinky.Zakryjeme a uložíme asi na týden na slunce a do tela. Pije se hned poté, co limonádu přecedíme.
 
 

Bezinkový sirup

25-30 velkých květů bezu černého,
2 dobře omyté citrony i s kůrou,
70 g kyseliny citronové,
2 litry převařené vychladlé vody, 2 kg cukru
 
Nejprve si převaříme (klidně v rychlovarné konvici) vodu a necháme ji zcela vychladnout. Květy celé vložíme do pětilitrové sklenice nebo velkého hrnce. Zalijeme vodou a přidáme kyselinu citronovou a na kolečka pokrájené citrony. Talířkem nebo pokličkou zakryjeme a necháme i při běžné pokojové teplotě 24 hodin stát. Po uplynutí dne výluh scedíme přes jemné sítko. Vmícháváme cukr tak, až se zcela rozpustí. Sirup plníme do lahví s patentním uzávěrem nebo do plastových lahví.
 
Poznámka: Pokud chceme obměnit chuť, zalijeme sirup perlivou vodou. Sklenici můžeme ozdobit snítkou máty nebo meduňky.
 
 

Lipový med

1/2 kg lipových květů(sušené nebo čerstvé),
4 kávové lžičky kyseliny citronové,
2,5 kg cukru,
4 litry vody
 
Přebrané květy i s květním lístkem namočíme do čtyř litrů vody s kyselinou citronovou, necháme 24 až 30 hodin louhovat, pak scedíme přes plátno a přivedeme k varu, do vařící směsi přidáváme cukr a za občasného promíchání vaříme do zhoustnutí. Objem směsi se vyvaří asi tak na polovinu.
 
 

Lipový sirup

3 hrsti čerstvého lipvého květu,
1l vody, 1 lžička kyseliny citrónové,
1kg cukru
několik hřebíčků
 
Lipový květ omyjeme, přelijeme vroucí vodou a necháme louhovat do druhého dne. Pak přecedíme, uvedeme do varu a přidáme kyselinu citrónovou a postupně cukr. K ochucení použijeme několik kousků hřebíčku. Povaříme 15 minut a horké plníme do lahví. Uchováváme v temnu a chladnu.
 
 

Fialkový sirup

hrst květů fialky,
1l vody,
1,25g cukru krystalu,
šťáva ze dvou citrónů

Čerstvé umyté kvítky spaříme vroucí vodou a nálev necháme 12 hodin stát. Pak přecedíme a nálev svaříme s cukrem do sirupové hustoty. Před koncem varu přidáme citrónovou šťávu a promícháme. Plníme do sterilizovaných lahviček z tmavého skla, pečlivě uzavřeme.
 
 

Jitrocelový sirup

100 ks listů jitrocele kopínatého

1.6 kg cukru

1 ks citronu

1 l vody

Listy jitrocele opláchneme a vložíme do studené vody. Přikryté pokličkou uvedeme do varu občas promícháme a na mírném ohni vaříme asi půl hodiny. Průběžně doléváme vyvařenou vodu. Odstavíme, necháme asi hodinu stát a scedíme. Scezený "vývar" zahřejeme na teplotu 80 °C, přidáme cukr, šťávu z jednoho citronu a sirup plníme do sklenic. Jitrocelový sirup uchováváme v chladnu.

 

Podbělový sirup

podběl lékařský
cukr

Do střední sklenice od zavařených okurek vložíme na dno omyté listy podbělu.Zasypeme vrstou surového cukru a střídavě s cukrem a listy podbělu tvoříme další vrsty.Po sesednutí přidáme další vrstvy.Sklenici vzduchotěsně uzavřeme a zabalíme do několika vrstev fólie nebo igelitové tašky.Sklenici s obsahem zakopeme na zahradě, nad sklenici položíme malou dřevěnou desku.Vyrovnaná zemní teplota umožní kvasení podbělu.Necháme v zemi 8 týdnů. Pak převaříme a zalijeme do lahviček.

 

Mátový sirup

50 dkg čerstvé oprané natě máty
0,5 litru vody
1 větší citron bez jadérek na plátky (nebo lžička kyseliny citronové)
0,5 kg cukru

Nejdřív smícháme vodu s cukrem, uvedeme do varu a až začne směs houstnout, přidáme na menší kousky nařezanou mátovou nať a citron. Krátce povaříme, poté přiklopíme a za občasného zamíchání necháme 2 - 3 hodiny odstát. Poté přecedíme přes plátno, opět zahřejeme téměř k bodu varu a plníme do skleniček.
 
 
 

Kopřivová limonáda

2 velké hrsti mladých nekvetoucích kopřiv,
1l vody,
šťáva z 1 citronu,
1 polévková lžíce medu.

Kopřivy dobře opláchneme,přidáme vodu a rozmixujeme.Přecedíme přes husté plastové sítko nebo plátno,dochutíme citronovou šťávou a medem

 
 
 

 Sirup ze smrkových výhonků

výhonky ze smrkových větviček(do 5 cm)
krystalový cukr
citrony
pětilitrová,nebo třílitrová lahev
litrové lahve
kus plátýnka
celofán+gumička

Do 5ti litrové lahve dáme 5ti cm vrstvu výhonků, které nejprve propláchneme studenou vodou a tím je zbavíme nečistot, zasypeme cukrem a na něj 2 kolečka citronu, opět 5ti cm vrstvu výhonků....a tak pokračujeme až je láhev plná, převážeme ji celofánem a zagumičkujeme. Lahev dáme na okno na slunné místo, kde jí necháme 2-3 týdny, pak se začne tvořit hustá šťáva, kterou přes plátýnko scedíme, slijeme do lahví a dáme na chladné místo(i lednice).

 

 

Med ze smrkových výhonků

1 kg mladých smrkových výhonů, 3 celé citróny 1,5 l vody, 1,5 až 2 kg cukru

Křehké smrkové výhony opláchneme, dáme do kastrolu, přidáme citróny pokrájené na kolečka, zalijeme vodou a povaříme 20 -30 minut. Necháme do druhého dne vyluhovat, scedíme, přidáme cukr a za stálého míchání vaříme - odpařujeme do požadované hustoty medu. Ještě horký med plníme do sklenic.

 
 

Jestli znáte i vy nějaký recept na

sirupy, šťávičky a medíky 

napište mi ho budu ráda