Jdi na obsah Jdi na menu
 


i jehličnany léčí

les.jpg

Kosodřevina neboli borovice lesní

Olej z kosodřeviny slouží k inhalacím, dezinfekci ovzduší v místnostech, zevně k léčbě revmatismu,dny, namožených svalů a kloubů a k podpoře krevního oběhu. Z borovice ale léčí i pupeny, které se suší. Obsahují silici, která při bronchiálním kataru podporuje odhleňování. Působí také močopudně, mírně dráždí pokožku a způsobuje její prokrvení. Příznivě působí při revmatismu a kožních vyrážkách. Často se užívá nálevu z čerstvých pupenů, jako zdroje vitaminu C.

 

Jedle

Jedlová esence je vhodná na napařování těla, inhalace, obklady, používá se i v aromaterapii. Tlumí kašel, má protirevmatické účinky, čistí krev, stimuluje krevní oběh a účinkuje i proti bakteriím a virům. Lze jí léčit kašel, nachlazení, plynatost, průjem, zahleněnost, zánět horních cest dýchacích a teplotu.


Smrk

V lidovém léčitelství se osvědčil odvar z mladých jehlic a větviček. Mladé větvičky s cukrem pustí šťávu, ze které se připraví léčivá limonáda.

 Sirup ze smrkových výhonků je dobrý na průdušky, kašel, zvyšuje imunitu,rozpouští hleny,zmírňuje revma,tiší bolesti končetin, svalů a záněty šlach,podporuje prokrvení kůže. Užívá se 1 polévková lžíce každé ráno. Pokud je to onemocnění chronické a stále se vrací v určité době, je dobré užívat preventivně a tak se zabrání "rozjetí" nemoci!

Med ze smrkových výhonků pomáhá při nemocech z nachlazení, posiluje imunitu, napomáhá rekonvalescenci. Výhonky se dají naložit i do alkoholu a tím získat účinnou tinkturu užívanou taky např. na revmatické klouby.