Jdi na obsah Jdi na menu
 


bylinky a na co se můžou hodit M - P

MACEŠKA TROJBAREVNÁ

maceska.jpeg

Působí močopudně, dále při úporném kašli.katarech hor.cest dýchacích doprovázených horečkami s nedostatečným odhleňováním a suchým a úporným kašlem.Usnadňují pocení při chorobách z nachlazení a chřeipkových epidemijích  Zevně  jako kloktadlo na zanícené sliznice a jako změkčující prostředek na otoky.

MALINÍK OBECNÝ

 

malinik.jpeg

 

malina.jpeg

 

 

Droga má protizánětlivé a protiprůjmové účinky. Podává se při katarech a zánětlivých stavech žaludku a střev, při průjmech a zánětu tlustého střeva. Zlepšuje vylučování žluči. Jako kloktadlo je výborným prostředkem při zánětu dásní a ústní sliznice. Nálev z fermentovaných listů maliníku se pije jako náhražka čínského čaje.

MAŘINKA VONNÁ

 

marinka.jpeg

 

marinak.jpeg

 

 

Droga má poměrně silný uklidňující účinek, působí mírně močopudně, příznivě působí při střevních bolestech z nadýmání, ledvinových kamenech, působí proti křečím, hlavně se užívá však při nespavosti, přepracování, bušení srdce, hysterii či menstruačních potížích nervového původu. Fermentací kumarinu vzniká dikumarol, který výrazně snižuje srážlivost krve, čehož se využívá při léčbě trombóz, zánětu křečových žil, hemeroidů či následků srdečních infarktů

MÁTA PEPRNÁ

 

 

mata3.jpeg

mata.jpeg

 

 

Máta peprná je účinná při léčení zažívacích poruch, dále mírní křeče a napětí svaloviny střevní stěny. Máta je jedna z bylin, která uvolňuje ucpaný nos. Pomáhá rozpouštět žlučové kameny, utišuje svalové bolesti, zmírňuje kašel a slizniční městnání způsobené alergií. Máta peprná zároveň velmi příjemně osvěžuje váš dech. Určitě rádi využíváte mátový čaj, který není jen chuťově výborný, ale je velmi vhodným doplňkem při nechutenství a poruchách trávení. Čaj je samozřejmě vhodný i při nachlazení nebo chřipce. A navíc se máta peprná používá i do velmi oblíbeného nápoje Mojito, který se nejen v letních měsících dobře pije

 

OSTRUŽINÍK

ostruzina2.jpeg

ostruzina.jpeg

Pro obsah tříslovin působí droga protizánětlivě, mírně svíravě a hlavně proti průjmu při střevním kataru. Též při žaludečních obtížích a proti kašli. Zevně se užívá formou koupelí nebo obkladů při špatně se hojících ranách, rovněž při zánětech dutiny ústní ke kloktání. Ve všech případech se aplikuje nálev (čaj). Z listů ostružiníku se též připravuje výborný čaj k dennímu pití. Pro tento účel je však třeba listy fermentovat.
 

PAMPELIŠKA LÉKAŘSKÁ

 

pampeliska.jpeg

pampecliska2.jpeg

 

Jako droga se používá list a kořen nebo kořen s natí. Aplikujeme ji při chorobách jater, ledvin, žaludku a dvanáctníku, slinivky břišní, při revmatismu a vodnatelnosti. Působí též při degenerativních onemocněních kostí a chrupavek. Čerstvé mladé listy se používají jako salát pro vysoký obsah vitaminu C a "krev čistící" účinky. Přírodní pampelišková šťáva obsahuje hlavně draslík, draselné soli, sodík, mangan, vápník, železo, kyselinu křemičitou, taraxacin a vitaminy. Čistí krev, žaludek, střeva a podporuje trávení. Velmi dobře působí při jaterních onemocněních, při cukrovce, žloutence a při kožních nemocech. Kombinace pampeliškové, řebříčkové a ředkvové šťávy tvoří účinnou jarní kúru.
 

PELYNĚK PRAVÝ

 

pelynek.jpeg

pelynek2.jpeg

 

Droga a preparáty z ní stimulují vylučování trávicích žláz, žlučníku a dvanácterníku a tímto způsobem zlepšují chuť do jídla a trávení. Droga se předepisuje při nechutenství, gastritidě se sníženou kyselostí žaludku a žaludečním nadýmání, kolikách v žaludku, cholecystopatii (dyskinéza žlučových cest, cholecystitida), onemocněních jater a anémii. Mají i protizánětlivé účinky a tonizující (povzbuzující) efekt při chřipce a nachlazení. Používají se také při střevních parazitech.

 

PLICNÍK LÉKAŘSKÝ

 

plicnik.jpeg

plicnik2.jpeg

 

Má poměrně široké využití jak v zemědělství, tak v medicíně. Hojně se využívá jako medonosná rostlina, ale též jako droga, která má příznivý účinek na činnost žláz s vnitřní sekrecí. Dříve se používal proti zánětu průdušek, kašli, astmatu, dnes víme, že má také protizánětlivé účinky, podporuje srážlivost krve.
 

PODBĚL LÉKAŘSKÝ

podbel2.jpeg

podbel.jpeg

Hlavní využití podbělu, jak květů, tak listů, je léčba kašle a zahlenění. Pro značný obsah slizovitých látek dobře uvolňuje hleny z dýchacích cest. Podběl se užívá v nálevu. Je součástí řady léčivých čajových směsí proti kašli a nachlazení. Je vhodné ho užívat při onemocnění horních cest dýchacích a nachlazení spojených se zahleněním.
 

PROSKURNÍK LÉKAŘSKÝ

 

pruskurnik.jpeg

pproskurnik.jpeg

 

Slizovité látky obsažené v droze mají změkčující a protizánětlivý účinek (droga se s úspěchem používá hlavně v dětském lékařství). Používá se při zánětu žaludku, hyperaciditě, žaludečních vředech, kolikách, průjmech, při zánětech ledvin a močového měchýře. Slizovité látky chrání kůži a sliznice před působením škodlivých činitelů. Kromě toho kořeny účinkují i expektoračně při zánětech dýchacích cest - laryngitidě, angíně, akutní a chronické bronchitidě a černém kašli. Zevně se používají ve formě záparu na obklady při zánětech oční sliznice.

PRVOSENKA JARNÍ

prvosenka.jpeg

prvosenka-2.jpeg

Prvosenka jarní je chráněnou rostlinou České republiky . Účinné látky obsažené v prvosence pomáhají převážně při bronchitidě, zánětu močového měchýře, revmatismu a vodnatelnosti.

PŘESLIČKA ROLNÍ

 

preslicka2.jpeg

preslicka.jpeg

 

V lidovém léčitelství je čaj z přesličky doporučován při celkovém vyčerpání či tuberkuloze plic. Dále zdroje v oblasti léčitelství uvádějí použití při zánětu kostní dřeně, křečích v žaludku atd. Vnitřně se používá ve formě odvaru. Zevně se používá ve formě koupelí a bylinných obkladů. Pro své hojivé účinky se používá u špatně hojících se ran a vředů, při kloktání u zánětu mandlí či bývá uváděna i možnost na výplachy nosu při krvácení